Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил

Во библиотеката Баинеки (The Beinecke Rare Book and Manuscript Library) можат да се најдат многу ретки книги како и книги кои биле рачно пишувани. Таа била подарок за Универзитетот Јеил во 1963 година од страна на фамилијата Баинеки. Градбата била дизајнирана од архитектот, добитник на Прицкерова награда, Гордон Баншафт од фирмата „Скидмор, Оувингс и Мерил“. Станува збор за најголемата градба во светот која е резервирана исклучиво за зачувување на книги. Денес во оваа библиотека можете да пронајдете над 500.000 ретки книги и неколку милиони ракописи. Погледнете како таа изгледа.Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил Библиотеката за ретки книги и ракописи на Универзитетот Јеил


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Citatel Reply

    Celata zgrada e napravena od mermer, beton i celik i ne moze da se zapali. Edinstveno nesto sto moze da gori se knigite sto se neprocenlivo vredni. Knigite se naredeni vo ogromna hermeticna staklena kutija sto na slikite se gleda vo sredinata. Vo slucaj na pozar toj del se zatvara automatski i vo nego se insuflira jaglen dioksid i knigite ne mozat da izgorat.
    Uste eden interesen podatok. Namesto stakleni prozori se staveni mnogu tenko iseceni mermerni ploci za da soncani zraci ne gi ostetat knigite. Mermernite ploci se tolku tenki sto niz niv pominuva po malku svetlo i vo bibliotekata moze da se gleda i bez sijalici.

Остави коментар