Безвременски цитати кои нè потсетуваат на моќта на љубовта

Безвременски цитати кои нè потсетуваат на моќта на љубовта

Љубов… Има ли поубава емоционална состојба? Многумина веруваат дека сме живи само додека љубиме. Едно е сигурно – сите сме желни за љубов, без разлика дали станува збор за партнерот, семејството, пријателите, колегите… Важно е да научиме да се сакаме себеси, а потоа да ги сакаме другите. Љубовта е вечна инспирација и тема на безвременски уметнички дела. Многу познати уметници, историски и современи личности размислувале и пишувале за љубовта, а ние издвоивме за вас неколку безвременски цитати.

Безвременски цитати кои нè потсетуваат на моќта на љубовта

„Суштината на љубовта е кога човекот се заљубува без причина и желба. Нешто што не може да го предвиди.“ – Харуки Мураками

„Љубовта е составена од една душа која живее во две тела.“ – Аристотел

„Ние љубиме затоа што тоа е единствената вистинска авантура.“ – Ники Џовани

„Не е важно колку работите, важно е колку љубов вложувате во она што го работите и колку им давате на другите.“ – Мајка Тереза

„Љубовта што ја даваме е единствената љубов што ја имаме.“ – Елберт Хабард

„Животот е цвет, а љубовта е мед.“ – Виктор Иго

„Ние сами се раѓаме, сами сме во текот на животот и сами умираме. Само со помош на љубовта и пријателството можеме бар за миг да создадеме илузија дека не сме сами.“ – Орсон Велс

„Таму каде што е љубовта, таму е и животот.“ – Махатма Ганди

„Ако можете само доволно да љубите, вие сте најмоќната личност на светот.“ – Емет Фокс

„Љубовта е најсилната сила што светот може и да си ја замисли, а истовремено и најскромната.“ – Махатма Ганди

„Љубовта е игра која може да ја играат двајца без ниту еден од нив да победи.“ – Ева Габор

„Нема време за досада. Има време за работа. И време за љубов.“ – Коко Шанел

„Цветот не може да цвета без сонце, исто како што човекот не може да живее без љубов.“ – Макс Милер

„Најголемото освежување во животот е љубовта.“ – Пабло Пикасо

„Вистинската љубов мисли на мигот и вечноста, никогаш на времетраењето.“ – Фридрих Ниче

Откако ги прочитавте овие мали, но моќни цитати, ви препорачуваме да ги прочитате и 15-те најважни цитати на Иво Андриќ за животот, љубовта и страдањето.

Извор: wannabemagazine.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар