Ако ја имате оваа карактеристика, вие сте натпросечно интелигентни!

Ако ја имате оваа карактеристика, вие сте натпросечно интелигентни!

Едно неодамнешно истражување покажало дека доволна е само една особина со цел да се препознае натпросечната интелигенција. Според резултатите добиени од истражувањето спроведено на Универзитетот Ново Мексико, научниците Гил Гренгрос и Џефри Милер тврдат дека духовитоста и добрата смисла за хумор се знаци за натпросечна интелигенција.

Ако ја имате оваа карактеристика, вие сте натпросечно интелигентни!

За потребите на ова истражување, тие им задале на група студенти тестови за интелигенција, а потоа од нив се побарало да измислат забавни скечеви и меѓусебно да ја оценат нивната духовитост. Студијата покажала дека општата интелигенција е значаен предуслов за духовитоста, независно од другите варијабли – токму хуморот е знак за напредни ментални способности.

Ова не е прв пат да се поврзе хуморот со интелигенцијата. Постои уште едно истражување спроведено на Универзитетот Бакнел, од страна на научниците Вилијам Е. Хок и Џон В. Томас. Нивните резултати покажале дека креативноста и интелигенцијата се независни едни од други, додека пак, хуморот е поврзан и со едната и со другата особина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар