92% од луѓето не можат да го одговорат ова едноставно прашање: Колку квадрати има на сликата?

92% од луѓето не можат да го одговорат ова едноставно прашање: Колку квадрати има на сликата?

Ако броењето не е ваша силна страна, можеби нема да ви се допадне сликата. Оваа загатка многу брзо се прослави, и наводно 92% од луѓето не можат да го погодат точниот одговор.

За да ја решите, потребно е да бидете многу добри со броеви, но и да бидете многу трпеливи. Вашата задача е да го откриете бројот на квадрати на сликата. Звучи едноставно?

1 kolku-kvadrati-gledate-na-slikata-kafepaua.mk_

  • Проверете го вашиот одговор тука

    Гледате дека има шема со неколку квадрати и уште два помали во средината. Но, ќе откриете дека има многу повеќе. Точниот одговор е 40. Гифот во продолжение ќе ви објасни каде се наоѓаат сите.

    (1)kolku-kvadrati-gledate-na-slikata-kafepaua.mk

    Сликата е составена од 18 поединечни квадрати, 9 2х2 квадрати, 4 3х3 квадрати и еден 4х4 квадрат. Колку вие успеавте да откриете?

Дали можете да ја решите најтешката загатка на светот?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

  1. jasmina Reply

    jas izbrojav 44

Остави коментар