9 тајни што бизнисите и корпорациите не сакаат да ги знаете - Part 2

9 тајни што бизнисите и корпорациите не сакаат да ги знаете

5. Некои компании намерно ги саботираат нивните продукти за да купите нови

9 тајни што бизнисите и корпорациите не сакаат да ги знаете

Минатата година Епл се најде во сите медиуми откако се дозна дека ги забавува постарите модели на ајфон со цел да ги натера потрошувачите да купуваат нови. Ова не е единствената компанија што го прави ова, но е единствената што е фатена на дело. Ова саботирање се случува на неколку начини. Компаниите како Епл тајно додаваат „непријателски“ код во нивните надградби за софтвер.

Компаниите кои ја немаат оваа опција, обично го саботираат продуктот за време на самото производство. Користат материјали со слаб квалитет, така што за неколку години производот ќе се расипе или скрши, па ќе мора да се замени. Највиновни за ова се производителите на автомобили, па поради тоа секоја година издаваат нови модели.

6. Препишаната храна за животни е лага

9 тајни што бизнисите и корпорациите не сакаат да ги знаете

Во некои држави постои храна за животни која не е достапна во продавниците за миленици и може да се купи само со рецепт од ветеринар. Ветеринарите ја препишуваат оваа храна само затоа што производителите им кажуваат да го прават тоа, а не бидејќи е поразлична од обичната. Бидејќи не е достапна во продавниците, храната изгледа како да е лек кој не може да го купи секој. Наводно препишаната храна е со посебна формула која ќе ги третира медицинските состојби на животните, но ова не е целосно точно. Овој вид храна не содржи никакви лекови и може само да има повисоко или пониско количество на состојки како протеин или натриум, во зависност од состојбата што треба да ја „лекува“.

7. Производите без глутен се лага

9 тајни што бизнисите и корпорациите не сакаат да ги знаете

Сите производители и бизнисмени научија да бидат покреативни со нивните маркетиншки трикови откако луѓето станаа посвесни за нивното здравје. Храната без глутен е една од последните вакви измами. Бидејќи јаглехидратите како лебот почнале да се продаваат помалку откако во маркетите се појавиле таканаречени верзии без глутен, јасно е дека луѓето паѓаат на измамата.

Денес пекарите, слаткарниците и продавниците имаат верзија без глутен од речиси секој производ, вклучувајќи ја и храната што никогаш не содржела глутен. Глутенот нема ефект на повеќето луѓе и оние кои навистина имаат потреба од храна без глутен се луѓето со болеста целијакија. Само 1 од 100 луѓе страда од оваа болест, па нема потреба да давате повеќе пари за продукти без глутен доколку немате здравствени причини за тоа.

8. Флашираната вода е вода од чешма

9 тајни што бизнисите и корпорациите не сакаат да ги знаете

Голем број компании ширум светот кои продаваат флаширана вода, всушност продаваат вода од чешма. Оваа вода е филтрирана, отстранет е флуорот, а со ова се зголемува ризикот од појава на кариес кај луѓето. Токму поради отстранувањето на флуорот многу луѓе сметаат дека водата од чешма е подобра од флашираната. Обично водата од чешмата е почесто регулирана од флашираната, а оние кои ја продаваат флашираната често ја рекламираат користејќи зборови како „планинска“ и слично.

9. Фармацевтските компании им плаќаат на лекарите за да ги препишуваат нивните лекови

9 тајни што бизнисите и корпорациите не сакаат да ги знаете

Понекогаш фармацевтските компании им плаќаат на лекарите да ги препишуваат нивните лекови. Во САД се направила регулатива за ова, па денес овие компании можат да ги носат лекарите само на патувања за едукација и не смеат да им дадат подароци поскапи од 90 евра. Сепак, имаат дозвола да им плаќаат на лекарите за аранжмани за консултирање. Со цел да се промовира транспарентноста помеѓу лекарите и фармацевтските компании, владата на САД ја создала Отворената алатка за пребарување на исплати. Ова е веб-сајт каде што пациентите можат да го внесат името на нивниот лекар и да откријат дали добил пари од некоја компанија за лекови.

Погледнете и некои од најпознатите митови за заштедување на горивото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар