Типови љубов според античките Грци: Сите го одбираат број 1, а вие?

6 типови љубов според античките Грци: Сите го одбираат број 1, а вие?

Исто како што денес имаме софистицирани речници за разни општествени појави, предмети и мислења, така и Грците беа софистицирани кога зборуваа за љубовта, препознавајќи ги нејзините шест различни типови. Каков тип љубов ви недостасува?

6 типови љубов според античките Грци: Сите го одбираат број 1, а вие?
1. Ерос или сексуална страст

Првиот вид љубов е именуван по грчкиот бог на плодноста и ја претставува идејата за сексуална страст и желба. Но, Грците не мислеа секогаш на тоа како на нешто позитивно, како што имаме тенденција да правиме денес. Всушност, ова се сметало за опасна, застрашувачка, ирационална форма на љубов што може да ве фати и да ве поседува. Ова гледиште го споделија и многу подоцнежни духовни мислители, како што е христијанскиот писател К. С. Луис.

2. Филија или длабоко пријателство

Друг вид љубов е филија или пријателство, што Грците го ценеле многу повеќе од основната сексуалност на еросот. Сè е во прикажување лојалност кон вашите пријатели, жртвување за нив, но и споделување на емоциите со нив.

3. Лудус или разиграна љубов

Тоа е античка грчка идеја за разиграна љубов, која се однесува на чувството на привлечност помеѓу младите љубовници. Сите го вкусуваме во флертувањето и задевањето во раните фази на врската. Но, ние исто така го живееме своето лудило кога седиме во бар смеејќи се со пријателите, или кога одиме на танц. Социјалните норми може да се намуртат за овој вид несериозност кај возрасните, но малку повеќе лудило може да биде токму она што е потребно за да ги зачиниме нашите љубовни животи.

4. Агапе или љубов за сите

Четвртиот вид љубов, а можеби и најрадикалниот, е агапе или несебична љубов. Тоа е љубов наменета за сите луѓе, без оглед дали се членови на семејството или далечни странци. Агапе подоцна беше преведен на латински како Каритас, што е потекло на современиот збор „хуманитарец“. Постојат сè поголеми докази дека агапе е во опасен пад во многу земји. Нивото на емпатија во САД нагло опадна во последните 40 години, а најголемиот пад се случи во изминатата деценија. Итно треба да ја оживееме нашата способност да се грижиме за луѓето.

5. Прагма или долготрајна љубов

Друга грчка љубов беше зрелата љубов, попозната како прагма. На пример, тоа е случај на длабоко разбирање што се развива во долгорочни брачни парови. Прагмата е за компромиси насочени кон помагање на врската да преживее со текот на времето, покажувајќи трпеливост и толеранција. Бидејќи околу една третина од првите бракови во завршуваат со развод или разделба во првите 10 години, Грците сигурно ќе почувствуваат дека треба да внесеме сериозна доза на прагма во нашите односи

6. Филаутија или љубов спрема себе

Шестиот вид грчки збор за љубов беше филаутија или љубов спрема себе. И паметните Грци сфатија дека има два вида на оваа љубов. Едната е поврзана со нарцизам, каде што едно лице е опседнато само со себе и е насочено кон лична слава и богатство. Здравата верзија значи дека имате голем капацитет за љубов. Идејата е дека ако се сакате себеси и се чувствувате сигурни во себе, ќе имате доволно љубов кон себе и ќе им ја дадете на другите.

Прочитајте и како да ја преболите загубата на некоја блиска личност?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар