6-те главни карактеристики што ги поседуваат сите успешни жени

6-те главни карактеристики што ги поседуваат сите успешни жени

Ако сте ја читале книгата „Препушти се“ (Lean In) од Шерил Сендберг и ги знаете сите дијалози од „#ДевојкаШеф“ (#GirlBoss) на Софија Аморусо, тогаш можеби би биле заинтересирани за оваа нова студија што тврди дека ги открила 6-те карактерни црти што сите успешни жени ги имаат за заеднички.

Калипер, глобална фирма за менаџмент и консултација, решиле да ги откријат клучните карактеристики така што студирале група од 85 жени што биле на високи менаџерски позиции. Секоја од нив направила тест за личност и одговорила серија прашања за својот успех.

Истражувањето открило дека шесте најчести карактеристики помеѓу професионално успешните жени се:

  • Наметливост
  • Агресивност
  • Емпатија
  • Его-сила
  • Толеранција за стрес
  • Енергија

Според објаснувањето на Калипер, резултатите значат дека успешните жени се директни во својот комуникативен стил, можат да ги движат проектите кон напред, ги разбираат и се поврзуваат со чувствата на другите, удобно им е во околина со високо ниво на стрес и се ентузијастични за својата работа.

Од друга страна пак, овие резултати не се нешто сосема неочекувано – изгледа очигледно дека треба да знаете како да го држите својот став, да бидете возбудени за својата кариера и да не „пукнете“ под притисок ако сакате да се искачите на корпиративната скала сè до врвот, но сепак е добар потсетник за оние што се борат со која било од овие карактеристики.

Учете од нив: 3 реченици што сите успешни жени ги кажуваат без страв!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар