Неверојатната приказна за 6-годишното девојче со аутизам кое создава прекрасни уметнички дела

Неверојатната приказна за 6-годишното девојче со аутизам кое создава прекрасни уметнички дела

Ова е приказна за малечката Ирис Грејс и нејзината најдобра пријателка, мачката Тула. Ирис е 6-годишно девојче со аутизам, кое својот глас го пронашло преку сликањето и нејзиниот верен придружник. Приказната за неа се раширила низ целиот свет, најмногу бидејќи таа испраќа силна порака, а тоа е дека различностите се брилијантни. Нејзините уметнички дела ги купуваат колекционери од целиот свет, вклучувајќи ја и Анџелина Џоли. Ирис, заедно со своето семејство, за прв пат отпатувала и надвор од својата земја, во Стокхолм, што претставува значително остварување за девојчето кое било изолирано во својот дом, неспособно да зборува и да се наоѓа во присуство на други луѓе.

Сега таа зборува, чита и ужива во домашното образование. Нејзината мајка ја раскажува нивната приказна во својата прва книга „Ирис Грејс“. Тројца уметници, фотограф, сликар и илустратор, работеле заедно на изработката на книгата, и преку зборови и слики ќе ве однесат во светот на Ирис, како и на Тула, нејзиниот верен асистент. 42 прекрасни слики, 15 илустрации и многу фотографии кои создаваат вистинско богатство од спомени. Мајката на Ирис сакала да ја подигне свеста за аутизмот и да им покаже на луѓето дека има светла иднина и за овие деца. Можеби техниките кои биле применети врз Ирис нема да функционираат кај сите деца, но едно е важно – дека треба внимателно да се следат желбите и насоките за и овие посебни дечиња да можат да живеат исполнет живот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар