6 филмски цитати кои ќе ве замислат за животот

Кога станува збор за промена на перспективата на животот, филмовите знаат да имаат голема улога во тоа. Понекогаш сѐ што ни е потребно е еден мал совет или само неколку зборови кои ќе ни помогнат да погледнеме една сосема нова страна на животот. И покрај тоа што овие зборови најчесто доаѓаат од пријателите или фамилијата, понекогаш знаат да дојдат и од сосема неочекувани места. Погледнете ги наредниве неколку филмски цитати кои ќе ве замислат за животот и ќе ве натераат да го погледнете од малку поинаква перспектива…

6 филмски цитати кои ќе ве замислат за животот

1. Господарот на прстените: Двете кули (The Lord of the Rings: Two Towers)

Фродо: „Што е она што нѐ држи Сем?“

Сем: „Тоа дека постои добро на овој свет, господине Фродо. И дека вреди да се бориш за тоа.“

2. Девојка од милион долари (Million Dollar Baby)

Еди Дупри: „Постои магија во водењето битки која ја надминува издржливоста.“

3. Трансформери (Transformers)

Сем Витвики: „50 години од сега, кога ќе погледнеш наназад кон твојот живот, зарем не би сакал да кажеш дека имаше храброст да влезеш во автомобилот?“

4. Гладијатор (Gladiator)

Максимус Децимус Меридиус: „Она што го правиме во животот, прави ехо во вечноста.“

5. Казабланка (Casablanca)

Рик: „Од сите барови, во сите градови, во целиот свет, таа влезе во мојот.“

6. Спајдермен (Spiderman)

Бен Паркер: „Со голема моќ, доаѓа и голема одговорност.“

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Igor Reply

    Turbo (2013)
    Taglines: “No dream is too big, and no dreamer is too small.”

Остави коментар