50 работи кои сите треба да знаат да ги направат

Самоувереноста е основниот клуч за живеење здрав и продуктивен живот. За да знаете да се справите во секоја ситуација треба да имате познавања од сите области од живеењето. Еве листа на 50 работи кои треба да знаете да ги правите. Никогаш не се знае кога ќе ви затреба да запалите оган, нели?

50 работи кои треба сите да знаат да ги направат

1. Да запалите оган
2. Да ракувате со компјутер
3. Ефикасно да работите со Гугл
4. Да давате вештачко дишење
5. Да ракувате со мануелен менувач за автомобил
6. Да готвите
7. Да раскажувате приказни кои ќе го привлечат вниманието
8. Да избегнете тепачка или да вратите со тупаница кога треба
9. Да пренесете лоша вест
10. Да смените гума
11. Да знаете како да се однесувате на интервју за работа
12. Да се справите со времето
13. Брзо читање
14. Да помните имиња
15. Преселување работи од едно до друго место
16. Да ги спакувате само потребните работи за патување
17. Да се справите со полиција
18. Да дадете насоки за возење
19. Да дадете прва помош
20. Да пливате
21. Да се паркирате паралелно
22. Да ги препознавате сопствените граници за пиење алкохол
23. Да одберете добар производ
24. Да знаете да користите чекан, секира и пила
25. Да знаете да го организирате буџетот
26. Да зборувате барем два јазици
27. Да знаете правилно да правите склекови
28. Да дадете комплимент
29. Да преговарате
30. Да ги слушате другите внимателно
31. Да ги знаете основите на географијата
32. Да бојадисате ѕид од соба
33. Да кажете краток и јасен јавен говор
34. Да се насмевнете кога ве фотографираат
35. Да знаете да флертувате без да изгледате смешно
36. Да правите корисни забелешки
37. Да се однесувате со почит кога одите на гости
38. Да оставите одличен прв впечаток
39. Да управувате со мапа и компас
40. Да сошиете копче
41. Да наместите сараунд систем
42. Да типкате на тастатура
43. Да ги заштитите вашите лични податоци
44. Да инсталирате  антивирусен софтвер
45. Да препознаете кога некој ве лаже
46. Да прекинете љубовна врска без никакви лажни ветувања
47. Да отстраните дамка
48. Да ја одржувате вашата куќа чиста
49. Да држите бебе
50. Да стартувате автомобил со кабли

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

 1. B Reply

  Da bidete James Bond 😛

 2. caci Reply

  5. Да ракувате со мануелен менувач за автомобил

  Aj ko ke preveduvate vo idnina statii, barem malku obrnete vnimanie i na sodrzinata:))))

  • Biba Reply

   Caci mozebi za kaj nas, kade shto imame samo manuelni menuvachi, ova tvrdenje bas i ne odgovara, no veruvala ili ne, vo Amerika iako pocnuvaat da vozat od 16 god., nekoi i na 80 god. seuste ne znaat da upravuvaat so manuelen menuvac, kaj niv e se avtomatski…

 3. neverojatniot Reply

  uste 4 mi falat da gi naucam i ke bidam u Top Forma

Остави коментар