37 причини зошто би требало да го посетите Исланд

37 причини зошто би требало да го посетите Исланд

Исланд, земја која е богата со бурни вулкани, монолитски глечери, ледени планини и длабоки фјордови е една од најголемите атракции за голем број фотографи кои сакаат да ја снимат сировата, мистична моќ на природната северна убавина. Малата популација на оваа земја (која изнесува околу 325.000 жители) придонесува за зачувувањето на поголемиот дел од природните чуда, а со тоа се појавува и можноста за правење фотографии на свет кој изгледа празно, па дури и вонземско во природата. И поради својата северна локација, покрај сјајните ѕвезди, високо на вечерното небо танцува и мистичната и прекрасна аурора бореалис.

37 причини зошто би требало да го посетите Исланд

Исланд е релативно млада држава, и од геолошки и од историски аспект. Нејзиното насилно геолошко издигнување настанало поради својата позиција на Средно-Атлантскиот гребен, кој се наоѓа врз точката на одделување помеѓу Евроазиските и Северно Американските тектонски плочи. Се верува дека Исланд се формирал пред само 16-18 милиони години. Погледнете ги наредниве фотографии кои ќе ве мотивираат барем еднаш да ја посетите оваа магична земја…Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар