26 факти кои ќе ве натераат да помислите дека се лага

Фактите за разни работи се секогаш интересни за читање или слушање. Но, фактите кои ќе ги прочитате во продолжение, навистина ќе ве натераат да помислите дека не се вистинити. Уживајте!

1. Поздравот„Да пукне“ не бил измислен до 1977

(1)26-fakti-koi-kje-ve-nateraat-da-pomislite-deka-se-laga-kafepauza.mk

Првиот поздрав бил споделен помеѓу играчот од Лос Анџелес Доџерс, Дасти Бејкер и неговиот соиграч Глен Бурк, на 2-ри октомври, 1977 година.

2. Мејн е држава во САД која е најблиску до Африка

(2)26-fakti-koi-kje-ve-nateraat-da-pomislite-deka-se-laga-kafepauza.mk

Полуостровот Мејн е оддалечен 5.000 километри од Мароко. Ова го сместува најблиску до Африка во однос на државите кои само изгледаат така, како на пример Флорида.

3. Трансплантација на бубрег

(3)26-fakti-koi-kje-ve-nateraat-da-pomislite-deka-se-laga-kafepauza.mk

Кога трансплантираат бубрег, лекарите обично ги оставаат бубрезите на пациентот во телото, а додаваат трет.

4. Фирмата Нинтендо постои од 1889 година

(4)26-fakti-koi-kje-ve-nateraat-da-pomislite-deka-se-laga-kafepauza.mk

Фирмата почнала како производител на карти за играње, многу долго пред да се измислат телевизорот и видео игрите.

5. На Сатурн и Јупитер врне дожд од дијаманти

(5)26-fakti-koi-kje-ve-nateraat-da-pomislite-deka-se-laga-kafepauza.mk

На овие планети бурите се многу погламурозни за разлика од овие кај нас.

6. Целата американска држава Вајоминг има само два ескалатори

(6)26-fakti-koi-kje-ve-nateraat-da-pomislite-deka-se-laga-kafepauza.mk

И двата се наоѓаат во градот Каспер.

7. Комарците се најчестите убијци на луѓе

(7)26-fakti-koi-kje-ve-nateraat-da-pomislite-deka-se-laga-kafepauza.mk

Комарците убиваат околу 750.000 луѓе секоја година, најмногу поради маларијата што ја пренесуваат. Во споредба, луѓето годишно убиваат 475.000 луѓе, змиите 50.000 и ајкулите само 10.

Продолжува на следната страница…

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар