20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè - Part 3

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

11. Природните базени Милпу, Перу

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Овие изолирани природни базени се скриено богатство кое неодамна било откриено од туристи. Магичните тиркизни базени се навистина спектакуларни. Секој ќе ужива во неверојатното зеленило и безбројните водопади.

12. Закинтос, Грција

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Водата на овој остров е толку чиста што можете да ја видите вашата сенка и на длабочина од 5 метри. Најубавиот дел од островот е плажата Навагио до која се стигнува само со брод.

13. Ик-кил Сеноте, Чичен Ица, Мексико

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Ик-кил е магична пештера лоцирана на северната страна од полуостровот Јукатан. Отворот се наоѓа на врвот, а растенијата изгледаат како водопад. До дното се стигнува со скали и можете да пливате во магичната вода.

14. Солено Езеро, Боливија

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Ова е едно од најневеројатните места во Јужна Америка. Кората од сол се протега до хоризонтот во сите сезони, а тенкиот слој вода го претвора езерото во огледало. Ова е најголемото солено езеро во светот.

15. Големиот призматичен извор, Вајоминг, САД

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Фотографијата од изворот навистина изгледа како да е направена во Фотошоп. Ова е најголемиот и најубавиот природен извор во САД. Живите бои се поради микробите кои се наоѓаат на рабовите.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар