20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Минатата година 3,8 милијарди луѓе патувале со авион. Одвреме-навреме секој чувствува дека е заглавен на едно место и му недостасува авантура. Понекогаш сè што ви треба за да се почувствувате подобро е да излезете и да ги истражите чудата што ги крие светот.

1. Дланките на Златниот мост во Виетнам

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Ова е новиот Златен мост во Да Нанг, Виетнам. Изгледа како надреална слика и има две дланки што го држат од едната до другата страна. За изградбата била потребна речиси цела година.

2. Националниот парк Жангџиаџе, Кина

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Ова е првиот национален парк во Кина. Има неверојатни врвови кои изгледаат како од филм. Во текот на зимата е топло, а во текот на летото студено, па ова е совршена дестинација за секој патник.

3. Бичи Хед, Велика Британија

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Издигнувајќи се над облаците, секој ќе се воодушеви од високиот бел ѕид. Погледот од карпата ќе го помните целиот живот, па затоа и секој авантурист сака да го посети ова место.

4. Базенот Хамилтон, Тексас, САД

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Ова место е резултат на природна ерозија и рушење на подземна река од пред илјадници години. Ова е место што привлекува многу пливачи кои живеат или го посетуваат Остин во текот на летото.

5. Реката Хинатуан, Филипини

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Оваа река минува низ Филипинското Море и Тихиот Океан. Уникатната боја на водата и неистражените длабочини се инспирација за многу локални легенди и митови.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар