20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè - Part 2

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

6. Бајкалско Езеро, Русија

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Ова е една од најубавите глетки на коишто можете да сведочите. Лоцирано во Сибир, ова езеро е најголемото со слатка вода. Бојата создава неверојатен феномен во текот на зимата кога замрзнува. Се вели дека ова е најбистрата вода во светот.

7. Памуккале, Турција

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Терасите и базените во Памуккале нема да ве остават рамнодушни. Полни се со минерална вода која ја има истата температура во текот на целата година.

8. Мермерните пештери на езерото Генерал Карера, Чиле

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Мермерните пештери во Чиле се најизолираното природно богатство во светот. Изгледа како некој да ги обоил со четка. Ова ремек-дело на природата било создавано над 6.000 години.

9. Алеутски Острови, Алјаска, САД

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

Овие острови се наоѓаат на југозападната страна на Алјаска. Ова се едни од најубавите и најопасните острови и се полни со историја. На нив има 57 активни вулкани и се познати по битките што се војувале за време на Втората светска војна.

10. Вулканот Бромо, Индонезија

20 места што ќе ги воодушеват и оние кои виделе сè

На прв поглед местото изгледа само живописно, но овде се крие активен вулкан. Ова е единствениот активен вулкан во Индонезија.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар