20 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

20 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

Ве предупредивме! Доколку ги прочитате овие факти најверојатно ќе го смените начинот на кој се однесувате, јадете и гледате на пеперутките. И големи се шансите да се каете што сте го направиле тоа, бидејќи никогаш нема да можете да ги заборавите!

1. Римјаните користеле здробени мозоци од глувци како паста за заби

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

2. Пеперутките понекогаш пијат крв

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

3. Вашата работна маса, славината, мобилниот телефон, менито во ресторан и банкоматот, сите тие содржат повеќе бактерии од вашата тоалетна шолја

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

4. Коалите го јадат изметот на нивната мајка

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

5. Просечен човек консумира околу 500 грама инсекти годишно, најмногу преку храната

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

6. Шансите да ви се случи несреќа по пат за да купите ливче за лотарија се многу поголеми од тоа да ја освоите главната награда

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

7. Повеќе од 40.000 паразити и 250 типови бактерии можат да бидат пренесени преку еден единствен бакнеж

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

8. Повеќето од нештата што ги знаеме за хипотермијата ни доаѓаат од експерименти кои нацистите ги вршеле на луѓето за време на Втората светска војна

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

9. Машките пилиња ги убиваат додека се бебиња затоа што месото од петлите не е толку вкусно како тоа на кокошките

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

10. Во просек околу 2.500 левичари умираат секоја година како последица на тоа што употребувале предмети наменети за десничари

15 бизарни факти кои ќе посакате никогаш да не ги дознаевте

Продолжете на следната страница за останатите 10 бизарни факти…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар