16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите - Part 2

16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите

7. Медицина

16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите

Индија е родното место на ајурведата и ова не е само третман за лекување, туку цела филозофија. Многу туристи доаѓаат во Индија за овој третман кога традиционалната медицина не им била од помош. Лекувањето вклучува масла, тревки, сокови, масажи и растителни пилули. Дури и ако вашето здравје е во ред, добро е да ја пробате ајурведата како превентива. Погледнете им ги косите и кожата на Индијките и ќе ви стане јасно зошто ајурведата е толку популарна.

8. Танци

16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите

Движењата претставуваат сè – луѓе, животни, растенија, природа и емоции. Секој гест има симболично значење, а важен е и редоследот. Најстариот танец, Баратанатјам е стар над 5.000 години. Костимите и шминката се навистина разновидни, а лицата на танчарите се обоени за да изгледаат како маски.

9. Најдете ја целта

16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите

Индија е местото кое го посетуваат луѓето кои ја бараат смислата на животот. Дури и векови подоцна луѓето овде ги знаат тајните за живеење во хармонија со светот и другите. Ако ви е потребно духовно просветлување, можете да посетите некој ашрам – место за духовно учење со гуру. Во државата има неколку илјади ашрами. Програмите вклучуваат медитација, мантра, лекции, средби со учители и слично.

10. Свет на острови и потонати бродови

16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите

Покрај брегот Гоа има 8 острови кои ги привлекуваат нуркачите од целиот свет. Низ долгата историја на Индија, овде имало голем број бродоломи. На дното на океанот има стотици потонати арапски и португалски бродови. Некои од нив не се ни истражени целосно.

И луѓето кои сакаат да одат на плажа можат да уживаат во Индија. Океанот овде може слободно да се натпреварува со Рио, Ибица и Австралија. Температурата на водата е околу 26 степени во текот на целата година. Песочните плажи, чистата вода и одличната атмосфера се причина зошто многу нови брачни парови ја одбираат оваа дестинација.

11. Остатоци од древни цивилизации

16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите

Ако сакате историја, мора да ја посетите Индија. Во Хампи можете да најдете остатоци од древни градови, палати, храмови и бројни други зданија. Речиси целата историја на човештвото е претставена овде. Ова е една од најстарите заедници во светот, па често има многу туристи.

12. Чудни навики и факти

16 факти за Индија кои ќе ве натераат веднаш да ја посетите

  • Ако поставите прашање и некој ја затресе главата, тоа не значи „Да“. Овој гест во Индија е потврден.
  • Луѓето се будат навистина рано – околу 5 часот наутро. Причината е тоа што работењето во текот на денот е навистина тешко поради високите температури.
  • Во северниот дел од државата луѓето јадат на подот, дури и најбогатите. Интересно е што имаат маси и столови, но ги користат за чување работи на нив.
  • За поздравување и молитва користете ја само десната рака. Левата рака се смета за „валкана“ и можете да ги навредите локалните жители ако им ја подадете.
  • Немојте да се изненадите ако некој ве допре на улица. Причината е што луѓето веруваат дека на овој начин ќе бидат родени со друга боја на кожата во наредниот живот.
  • Дури и луѓето кои немаат многу пари прават огромни и скапи венчавки. Младоженците не ги покануваат само пријателите и роднините, туку и луѓе кои едвај ги познаваат, вклучувајќи и туристи. Бројот на гости може да се движи од 300 до 1.500.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар