15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои наверојатно не сте ни свесни

Постојат многу причини поради кои другите луѓе може да не сакаат да се во ваша близина. Секој човек е различен и на секого не му одговараат истите луѓе, но постојат одредени начини на однесување кои едноставно не се прифатливи во ниту една можна ситуација. Доколку некогаш сте биле на љубовен состанок со некој кој зборува со отворена уста додека јаде или доколку имате напорен колега кој мисли дека е шеф, јасно ви е дека постојат одредени навики и карактеристики кои воопшто не се привлечни. Ова се 15-те најчести…

1. Немате манири

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Без разлика дали жвакате со отворена уста, не кажувате „благодарам“ или немате почит кон келнерите, некултурните луѓе многу лесно можат од убави да станат грди. Ако не знаете да јадете како цивилизирано човечко суштество или да се однесувате со другите како што треба, заклучете се и останете си дома сами.

2. Премногу пцуете

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Нормално е понекогаш да опцуете, но ако погрдните зборови се дел од вашиот секојдневен говор, не само што другите ќе ве сметаат за неинтелигентни туку и ќе побегнат од вас што подалеку.

3. Сметате дека заслужувате некои работи иако немате основана причина за тоа

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Нема ништо полошо од човек кој смета дека го заслужува најдоброто само затоа што мисли дека е посебен. Неблагодарноста во комбинација со мрзливоста се неподносливи особини.

4. Никогаш не сте љубопитни

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

За другите… И за светот…

5. Многу сте себични

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Не се врти сѐ околу вас, но ако мислите така ви гарантираме дека сте себичен партнер, лош пријател и неверојатно многу ги нервирате колегите.

6. Имате лоши хигиенски навики

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Никој не би сакал да биде човекот кого сите го озборуваат затоа што одбива да користи дезодоранс, редовно да ги мие забите и да носи чиста облека.

7. Ширите негативна енергија

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Постојаното жалење и негодување е токсично и непродуктивно. Ако постојано ги осудувате работите на неуспех уште од самиот почеток, полека ќе се уништите себеси, како и сите околу вас.

8. Не давате поддршка

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Најважниот дел од сите меѓучовечки односи е сигурноста дека имате на кого да се потпрете и кому да верувате. Само затоа што нешто не ве интересира, не значи дека не е важно. Покажете им на вашите пријатели и блиски дека навивате за нив и дека сте тука за да ги сослушате. Доколку не го правите тоа, набрзо ќе откриете дека луѓето не се повеќе тука за вас.

9. Имате премногу голем натпреварувачки дух

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

На сите ни е потребна пријателска конкуренција понекогаш, но ако постојано ги претворате успесите во тешкотии, може да станете напорни за околината. Сакате да бидете напорни? Во ред, тогаш престанете со тоа.

10. Пишувате пораки наместо да се јавувате

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Знаете што е подобро од 100 зборови? Едно дело.

11. Постојано озборувате

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Сите озборуваме одвреме-навреме, но ако постојано ширите информации за другите луѓе од еден на друг човек, си ја уништувате сопствената репутација.

12. Никогаш не ги враќате долговите

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Никој не заборава дека должи некому пари, а уште помалку заборава кога некој ним им должи пари.

13. Имате план за сѐ и не оставате простор за импровизација

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Сите имаме ограничено време во брзото темпо на живеење, но ако очекувате луѓето да ве чекаат и да се прашуваат дали ќе ги удостоите со вашето присуство, тоа е навистина лоша навика.

14. „Тролате“ на Фејсбук

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Дали навистина морате да пишувате зајадливи коментари на објавите од вашите таканаречени пријатели за да добиете малку внимание? Ако одговорот е „Да“, време е да си најдете ново хоби.

15. Лажете

15 причини поради кои не им се допаѓате на луѓето за кои веројатно не сте свесни

Луѓето ќе ве одбегнуваат, доколку немаат доверба во вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар