14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае - Part 2

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

6. Секоја година, соседите организираат гозба на нивната улица

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

Еднаш годишно, во ова мало шпанско село по име Бинисалем, сообраќајот е целосно блокиран поради тоа што сите жители вечераат на улиците со нивните соседи како да се едно големо семејство од 12.000 луѓе.

7. Американски пожарникари гаснеле пожар во Мексико

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

Пожарникари од Аризона дошле во Мексико за да им помогнат на нивните колеги да го изгаснат пожарот.

8. Жена завиткала мокро куче во ќебенце

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

Случаен минувач ја направил фотографијава во Кримеа кога забележал дека една жена покрива улично куче со ќебе. Подоцна, жената му дозволила на кучето да влезе во продавницата за да се стопли.

9. Овие господа изработуваат околу 1.000 играчки годишно

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

10. Секоја вечер, вработените во кафуле ги оставаат остатоците од храна покрај прозорецот за бездомниците

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

11. Пожарникари кои гаснеле пожар повеќе од 24 часа

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

Пожарникарите на фотографијата се одмораат откако се обидувале да изгаснат големи пожари во централна Португалија. Фотографијата ја прикажува нивната прва 20-минутна пауза во последните 24 часа. По паузата, тие продолжиле со напорна работа. Тие се вистински херои на денешницата. Тие си го ризикуваат животот за да ги спасат другите!

12. Возач на минибус ги вози сите деца бесплатно

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

Еден возач од Краснодар не прифаќа пари од деца. Момчето на фотографијата се обидел да го плати билетот неколку пати, но возачот објаснил дека сите ученици се возат бесплатно. Возачот е грижлив татко на 6 деца, но неговата добрина се однесува на сите деца во светот.

13. Човек храни бездомници на свој трошок

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

Брајан подготвува храна за 50 бездомници и самиот ја дели на улиците во Даблин. Човекот ја купува храната со парите од неговата пензија.

14. Хокејар ја дал плочката на едно момче за да го поддржи

14 вистински приказни што целиот свет треба да ги знае

Хокејски тим од Колорадо губел на натпреварот и играчот Келвин Пикард ја дал плочката на еден мал обожавател за да не се разочарува.

Погледнете ги и овие фотографии што ќе ви ја вратат вербата во човештвото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар