13 идеи и трикови кои ќе ви го олеснат животот

Никогаш не е доцна да научите неколку трикови и идеи кои ќе го олеснат вашиот живот. Затоа денес со вас споделуваме 13 мали трикови кои ќе ви бидат од голема корист. Погледнете за кои станува збор и ќе останете зачудени, бидејќи можеби до сега некои работи сте ги правеле на потешкиот начин.

1-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

1. Многумина од нас сакаат да јадат тестенини и секако, тие мора да биде свежо зготвени. Меѓутоа, кога се жешки, а вие сте нестрпливи, сè што треба да направите е да ја ослободите средината на чинијата, односно да направите круг од тестенините. Зошто? Затоа што на овој начин тие многу побрзо ќе се изладат.

2-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

2. Имате малку време за да ја наполните батеријата на телефонот, а многу ви е важно таа да се наполни до крај? Најпрво, ставете го телефонот на „авионски режим“, а потоа ставете го на полначот.

3-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

3. Не успеавте да го изладите пијалакот, а гостите веќе пристигнаа? Доколку во фрижидерот имате мраз, само истурете го во некој сад, додајте скоро иста количина вода и по две лажички сол на секој литар вода. Потопете го шишето и ќе забележите дека доста брзо ќе се излади.

4-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

4. Никако не можеме да отидеме на плажа без нашиот мобилен телефон, но сепак, рацете ни се постојано влажни или масни од лосионот за сончање, а за песокот воопшто да не зборуваме. Но, решението е доста едноставно. Доколку го ставите вашиот телефон во зип кеса, можеби нема да изгледате атрактивно, но секако ќе го сочувате од секакви оштетувања.

5-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

5. Доколку имате голем број клучеви и никогаш не можете да го пронајдете соодветниот клуч за соодветната брава, тогаш послужете се со овој мал трик. Сè што треба да направите е да се послужите со лакот за нокти и проблемот е решен.

6-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

6. Доколку имате доста работа во вашиот дом, а немате доволно време да испеглате одредени парчиња облека, секогаш можете да се послужите со следниов трик. Потребна ви е и машина за сушење на алишта, па доколку во облеката, која не е премногу, ќе ставите 3 коцки мраз и ќе ги оставите да се сушат 15 минути, крајниот резултат ќе ве спаси од пеглање.

7-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

7. Под лавабото секогаш има неред, бидејќи овде најчесто се чуваат поголемиот број од средствата за чистење. Послужете се со пластична шипка и на неа закачете ги сите средства за чистење, а сите кутии во кои стојат крпите и сунѓерите наредете ги во една поголема.

8-vreme-e-da-nauchite-nekolku-trikovi-13-idei-koi-kje-go-olesnat-vashiot-zhivot-www.kafepauza.mk_

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар