13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

И гледањето во овие слики е доволно да ги засакате, но прочитајте ги и овие факти за нив.

1. Магаренцата потекнуваат од Северна Африка и островите Сицилија и Сардинија.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

2. Тие не се мали магариња, туку посебна раса која не расте како другите магариња.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

3. Тие тежат само 7-15 килограми при раѓањето и најголем дел од таа тежина отпаѓа на ушите.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

4. Возрасните магаренца растат најмногу до 80-90 сантиметри во висина.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

5. Ова на сликата е Нихи, кој според Гинисовата книга на рекорди е најниското возрасно магаре во светот со висина од само 64 сантиметри.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

6. Иако се многу мали, можат да бидат дресирани да работат како и поголемите видови. На тригодишна возраст тие веќе можат да носат товар или да влечат мала количка.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

7. Магаренцата се питоми, љубезни и лојални животни кои е лесно да ги сакате. Затоа честопати луѓето ги чуваат како домашни миленици.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

8. Кога растат на фарма магаренцата се поврзуваат со овците и ги штитат од предатори како да се нивни роднини.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

9. Ако ве сметаат за пријател, магаренцата ќе рикаат, грофтаат и ќе дишат гласно кога ќе ве видат.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

10. Малите магариња ги сакаат децата и се особено внимателни со нив.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

11. Тие се друштвени животни и не сакаат да бидат сами.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

12. Се обидуваат да привлечат внимание ако се почувствуваат запоставено.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

13. Магарињата имаат углед на тврдоглави животни, а тоа е така затоа што се внимателни и имаат добра меморија. Ако нешто ги исплашило во минатото, тие ќе се плашат од тоа во иднина.

13 факти за магаренцата поради кои ќе посакате едно и за вас

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар