11 работи што не се толку опасни колку што мислите

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Светот може да биде прилично опасен, но некои работи не се толку лоши колку што мислите. Погледнете ги овие статистички податоци што ќе ви откријат дека има еден куп работи што се многу побезбедни отколку што мислевте.

1. Ајкули или крави?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

И покрај лошото мислење за ајкулите, тие не се најголемите крвожедни животни на планетата. Кравите се многу поопасни од ајкулите. Веројатноста да ве повреди крава е 20 пати поголема отколку да ве повреди ајкула.

2. Ролеркостер или голф?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Научниците веруваат дека љубовта кон ролеркостерите и другите екстремни работи зависи од биохемијата на мозокот – луѓето со високо ниво на допамин постојано сакаат да прават нешто опасно.

И покрај тоа што се верува дека ролеркостерите се опасни, според статистиката, поопасно е да играте голф отколку да се возите на ролеркостер. И покрај репутацијата дека голфот е прилично безбеден спорт, голферите често имаат сериозни изместувања или хернијален диск. Се разбира, никој не зборува за ова на телевизија.

3. Падобран или автомобил?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Според статистичките податоци, возењето автомобил е многу поопасно отколку да скокнете од авион со падобран. Податоците од Сојузот на падобрани на САД сугерираат дека само еден од 100.000 скокови доведува до несреќа. Со други зборови, би требало да направите 17 скокови годишно за да ги приближите до можноста да бидете повредени во сообраќајна несреќа.

4. Алигатор или бања?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Статистиката сугерира дека бањањето е многу поопасно од пливањето во езерце со алигатори. Во овој случај, станува збор за негрижата на луѓето затоа што честопати се тушираат со многу жешка вода кога се во алкохолизирана состојба. Според статистичките податоци за напад од страна на алигатор, бројот на луѓе што го изгубиле животот во сопствената бања е многу поголем.

5. Молња или паѓање од креветот?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Кој би помислил дека паѓањето од креветот е толку опасно? Во текот на 10 години (2004-2014), помалку луѓе биле повредени при удар од гром, отколку луѓе што паднале од сопствениот кревет. Ударите од гром повредуваат околу 250.000 луѓе секоја година, но паѓањето од креветот е многу полошо, особено за постарите луѓе.

6. Лифт или скали?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Стравот од лифтови може да прерасне во вистинска фобија. Тоа е тесен простор и има многу механизми, а скалите изгледаат многу побезбедна опција. Или не? Според статистичките податоци, одењето по скали е околу 60 пати поопасно отколку возењето со лифт.

7. Планинарење или дебелина?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Ова може да ви помогне да изберете здрав начин на живот. Според статистичките податоци, планинарењето е многу побезбедно отколку прекумерната телесна тежина (и сите поврзани болести). Ако ги следите сите правила за безбедност, качување по планини е многу побезбедно од јадењето брза храна и водењето седечки начин на живот.

8. Авион или продолжителен кабел?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Според статистиката, летањето со авион е многу побезбедно од продолжителните кабли што луѓето ги користат секојдневно во своите домови.

9. Лав или нилски коњ?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Кралот на животните изгледа има достоен конкурент. Според статистичките податоци, лавовите не се толку опасни како слатките нилски коњчиња. И покрај нивната огромна тежина, овие животни можат да трчаат со брзина од 19 километри на час, тие се многу агресивни и можат да уништат сè што ќе им се најде на патот.

10. Сноуборд или мебел?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Сноубордингот е еден од најопасните спортови, најмногу затоа што спортистите не се придржуваат до правилата за безбедност и затоа што не користат никаква заштитна опрема. Сепак, дури и овој екстремен спорт не е толку лош како мебелот кој успева да им наштети на многу луѓе.

11. Метеорит или шахта?

11 работи што не се толку опасни колку што мислите

Според статистичките податоци, шансите да умрете од метеорит се 1 во 10.000.000. Но, на планетата има многу поопасни работи од небесните тела. На пример, отворените шахти.

Погледнете кои работи ги правите секој ден, без да сфатите колку се опасни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар