11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

Кучињата не се толку пребирливи како што се мачките, но сепак, тие имаат неколку работи кои им пречат во вашето однесување. Со цел да го направите вашиот најдобар пријател посреќен и помалку нервозен, во продолжение погледнете на што најмногу треба да внимавате.

1. Гушкање

11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

Можеби мислите дека нема ништо лошо во тоа да ги ставите своите раце околу вашиот домашен миленик, но всушност, повеќето кучиња не го сакаат тоа. Иако некои од нив ги толерираат вашите прегратки, другите тоа го гледаат како чин на доминација.

2. Користење зборови наместо говор на телото

11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

Кучињата не можат да го разберат она што вие го кажувате, па ним им требаат вашите гестови за да откријат што сакате од нив. Така, вербалните и физичките команди може да ги збунат вашите миленици.

3. Галење на неговата глава

11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

За луѓето, многу нормално е да си ги галат своите кучиња. Иако на некои им годи, сепак, повеќето од нив не уживаат во оваа активност.

4. Одржување контакт со очите

11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

Вие можете да гледате во очите на вашиот крзнен пријател колку што сакате, но одржувањето контакт со очите со кучето може да предизвика агресивни реакции.

5. Недостиг на правила и организирање

11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

Кучињата сакаат организациска рутина и треба да знаат каде им се нивните граници. Поставете им правила и тие ќе чувствуваат поголема доверба кон вас.

Свртете на наредната страница за да видите уште навики со кои го нервирате вашиот домашен миленик.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар