11 луѓе кои ја направиле најдобрата зделка во нивниот живот

11 луѓе кои ја направиле најдобрата зделка во нивниот живот

Често се случува да не им ја знаеме вредноста на нештата кои ги поседуваме. Голема е веројатноста дека барем некој од вас има некој предмет кој вреди мало богатство. Сепак, некои луѓе случајно откриле дека поседуваат нешто вакво, па успеале да ги направат најдобрите зделки во нивните животи.

1. 330.000 евра за слика најдена на аукција

Оваа мала слика била продадена на некоја аукција по цена од 40 евра. Но откако се открило дека е дело на Џон Констабл, на сопственикот Робин Дарвел му донела вртоглави 330.000 евра.

2. Оригинален скеч на Енди Ворхол

(2)11-lugje-koi-ja-napravile-najdobrata-zdelka-vo-nivniot-zhivot-kafepauza.mk

Во 2010 година, британскиот бизнисмен Енди Филдс купил неколку мали слики на распродажба по цена од 4 евра. Подоцна решил да им ги смени рамките, и во една од старите рамки пронашол оригинален цртеж од Енди Ворхол. Специјалистите утврдиле дека цртежот вреди околу 2 милиони евра.

3. Сос од Мекдоналдс

(3)11-lugje-koi-ja-napravile-najdobrata-zdelka-vo-nivniot-zhivot-kafepauza.mk

Дали некогаш сте помислиле дека одењето во Мекдоналдс може да ве направи богати? Поради серијата Рик и Морти (Rick and Morty) се прославил сосот „Szechuan“ кој веќе не се продава во Мекдоналдс. Но, истиот можете да го најдете на eBay и тоа по цена од околу 15.000 евра.

4. 900.000 евра за острица од метеор

(4)11-lugje-koi-ja-napravile-najdobrata-zdelka-vo-nivniot-zhivot-kafepauza.mk

Некои луѓе како да чекорат по златен рудник. Откако во ден град паднал метеор, наоколу можеле да се пронајдат многу остатоци од него. Најголемото парче било проценето дека вреди 900.000 евра.

5. Работна маса од пицерија која вреди 850.000 евра

(5)11-lugje-koi-ja-napravile-najdobrata-zdelka-vo-nivniot-zhivot-kafepauza.mk

Во една пицерија во Англија се наоѓала навистина луксузна работна маса. На неа е претставена крштевката на Папата. Цената на работната маса, која тогаш никој не ја знаел, била околу 1 милион евра.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар