100-годишни фотографии од најубавите жени од минатиот век

Убавината е различна за секого. Кога станува збор за жените од минатото, нивниот изглед е без сомнение „чист“. Можете да бидете сигурни дека нивната убавина навистина е реална. Па погледнете некои од најубавите жени пред ерата на ботоксот, пластичните операции и магијата на Фотошоп.

1. Ион Брајт

100-годишни фотографии од најубавите жени од минатиот век

Актерка од Бродвеј со убавина од друг свет.

2. Лина Кавалиери

100-годишни фотографии од најубавите жени од минатиот век

Позната италијанска оперска пејачка чија фигура како песочен часовник се наоѓала секаде – од кутии за сапун до поштенски марки.

3. Клео де Мерод

100-годишни фотографии од најубавите жени од минатиот век

Француска танчарка која ја добила наградата „Кралица на убавината“ на првиот натпревар „Топ убави жени“ организиран од весникот Илустрација во 1896-та година.

4. Мод Адамс

100-годишни фотографии од најубавите жени од минатиот век

Американска актерка која се прославила со улогата на Петар Пан во продукција на Бродвеј.

5. Каролина Отеро

100-годишни фотографии од најубавите жени од минатиот век

Позната како „Ла Бел“, Каролина била француска танчарка и пејачка, позната помеѓу кралските семејства од многу држави.

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар