10 животни лекции од Конфучие кои ќе ви го променат погледот кон светот

10 животни лекции од Конфучие кои ќе ви го променат погледот кон светот

Конфучие бил најголемиот филозоф од Истокот на сите времиња. Неговите верувања ги нагласувале личните и општите морални вредности. Тој ги учел луѓето како да ги негуваат меѓусебните односи со помош на искреност и правда. Ова се 10-те моќни животни лекции кои можат да се извлечат од филозофијата на овој благороден кинески мудрец.

10 животни лекции на Конфучие кои ќе ви го променат погледот кон светот

1. Не важно колку бавно се движите, сѐ додека не запирате.

2. Никогаш не се спријателувајте со човекот кој не е подобар од вас.

3. Кога ќе ве надвладее лутината, помислете на последиците.

4. Кога ќе стане очигледно дека не можете да ги остварите целите, не ги прилагодувајте целите, туку начинот на дејствување.

5. Ако мразите некоја личност, таа ве поразила.

6. Она што го бара супериорниот човек е внатре во него. Она што го бара малиот човек е во другите луѓе.

7. Каде и да одите, одете со целото ваше срце.

8. Дајте им упатства само на оние луѓе кои бараат знаење откако го откриле нивното незнаење.

9. Ако ги гледате само малите предности, нема да можете да ги остварите големите нешта.

10. Ако другите зборуваат лошо за вас позади грб, тоа значи дека сте пред нив.

Следете ги овие мудри животни лекции и ќе видите како вашиот живот ќе се смени на подобро.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар