10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

1. Симболот што го означува доларот ($), всушност произлегол од вклопување на буквите U и S (United States).

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

2. Мадрид е единствениот главен град во Европа кој не се наоѓа покрај река.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

3. Во последните 4000 години, нема ново животно кое е припитомено.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

4. Во секоја епизода на серијата „Саинфилд“ се појавува знакот на супермен.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

5. Февруари 1865 година е единствениот месец во кој не се појавила полна месечина.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

6. Првиот хард диск произведен од Епл имал капацитет од 5 мегабајти.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

7. Најчесто име во светот е Мухамед.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

8. Во Италија, Мики Маус е наречен Тополино.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

9. Окото на нојот е поголемо од неговиот мозок.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

10. Прашумата околу Амазон произведува една половина од кислородот на Земјата.

10 случајни факти кои ни случајно не ги знаете

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Име Reply

  Очите на сите птици го завземаат дел од главата и се најголем орган на главата

 2. Marko Reply

  Imate greska I vo sofia ne tece reka 😀

 3. Име Reply

  tekat reki ali se odpadni vodi

 4. Дина Reply

  Во Мадрид тече река, и тоа низ него и со две свои корита. Се вика Мanzanares. Побарајте ја на Google Maps, се гледа одлично

  • Andrej Reply

   Ах Дина Дина, кај си била на часовите по географија. Инаку да, точно е дека низ Мадрид поминува Manzanares, но има една мала фркичка тука… Реката не поминува природно низ градот, туку се вештачки се канализира низ градот, инаку природно би поминувала за маааааалку надвор од градот. Ах Дина…

Остави коментар