10 најчудни овошја во светот - Part 2

10 најчудни овошја во светот

6. Screw Pine

Ова овошје е нативно за Индија, Јужна Азија, Островот Рукуку, Тајван и Јапонија. Плодот расте на грмушка со изразито убави цветови и се користи за различни намени. Најчесто се употребува за добивање на етреично масло и парфем. Од него се добива и „keorra-ka-arak“ – етерично масло кое се употребува за главоболка и ревматизам.

10 најчудни овошја во светот

7. Рамбутан

Рамбутанот е средно по големина овошје кое спаѓа во фамилијата „Sapindaceae“ и води потекло од Филипини, Шри Ланка, Виетнам и Индонезија. Зборот рамбутан потекнува од малајскиот јазик што значи „влакнесто“, што и нема да биде многу чудно земајќи го предвид изгледот на овошјето. Кога ќе се излупи останува бел месест дел кој има вкус сличен на грозјето.

10 најчудни овошја во светот

8. Акебиа Кината

Акебиа Кината е растение кое расте 10 метри во висина и има целокрајни листови со 5 прилисници. Потекнува од Кина, Јапонија и Кореја. Во кинеската алтернативна медицина плодот од ова овошје се користи како диуретик и анелгетик. Во Нов Зеланд, ова растение се смета за штетник и е забрането за дистрибуција и за каква било употреба.

10 најчудни овошја во светот

9. Атемоја

Атемојата е хибрид од две овошја: слатко јаболко и черимоја, коишто и двете потекнуваат од американсите тропски поднебја. За првпат е направен во 1908 година во лабораториите на Мајами. Атемојата е посебно популарна во Тајван каде е позната како сладок ананас. Таа е со округла или срцевидна форма и има нерамна површина. Има многу интересен вкус бидејќи во исто време е благ и кисел, слично како пина колада. Благиот шмек потсетува на вкусот на ванила.

10 најчудни овошја во светот

10. Овошје со лушпа како змиска кожа

Ова овошје систематски се нарекува Салак и е плод на палма која потекнува од Индонезија. Овошјето расте во гроздови под палмите и има карактеристична лушпа која личи на змиска кожа по што го добило името. Внатрешноста се состои од 3 дела кои содржат прилично големи семки. Всушност, многу наликува на лук и има истовремено благ и кисел вкус.

10 најчудни овошја во светот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар