10 интересни факти за костените

10 интересни факти за костените

Костените често се составен дел од нашата празнична трпеза, особено за Бадник, а тоа е сигурно поврзано со неговата симболика.

10 интересни факти за костените

Во продолжение прочитајте 10 сознанија за овој вкусен призвод, кои сигурно ќе ве натераат да си купите костени и да уживате во нивниот неверојатен вкус.

  1. Костените се одгледуваат повеќе од 4.000 години.
  2. За Христијаните, костенот ја симболизира чистотата.
  3. Во Турција и делови од Европа и Азија, костенот ги заменил житарките бидејќи е богат извор на јаглехидрати.
  4. Во Јапонија, Италија и Франција, костенот традиционално се смета за храна на сиромашните.
  5. Костенот е единствениот јаткаст производ што содржи витамин Ц (100 г костени обезбедуваат 40% од дневните потреби од овој витамин).
  6. Во Јапонија костенот е симбол на мајсторијата и моќта и традиционално се консумира за Нова година.
  7. Костенот е популарен во Кина, Кореја, Југоисточна Азија, Турција и некои други европски земји.
  8. Кина произведува двојно повеќе костени од својот најголем конкурент, Турција.
  9. Најголемото и најстарото костеново дрво расте во Сицилија на планината Етна. Старо е помеѓу 2.000 и 4.000 години, а неговиот дијаметар изнесува скоро 58 метри.
  10. Просечниот животен век на костенот е помеѓу 200 и 800 години.

Можеби сакате да ги дознаете и 7-те митови што ве тераат да се откажете од омилената храна.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар