10 интересни факти за авионите кои сигурно не сте ги слушнале

10 интересни факти за авионите кои сигурно не сте ги слушнале

Тешко е да изненадите искусен патник, но сепак постојат некои работи кои веројатно ги немате слушнато. Погледнете неколку тајни кои им се познати само на вработените на аеродромите и на најљубопитните патници.

1. Куки на крилата

(1)10-interesni-fakti-za-avionite-koi-sigurno-ne-ste-gi-slushnale-kafepauza.mk

Во повеќето авиони, за да го искористат излезот за итни случаи, патниците треба да стапнат на мазните и лизгави крила. За да се олесни ова, дизајнирана е посебна кука на која се става безбедносно јаже. Со негова помош, патниците можат безбедно да излезат.

2. Секира во пилотската кабина

(2)10-interesni-fakti-za-avionite-koi-sigurno-ne-ste-gi-slushnale-kafepauza.mk

Според многу закони во многу земји, секирата е опрема за итен случај и мора да се наоѓа во пилотската кабина. Секирата може да помогне кога има оган, да отвори заглавена врата, па дури и да направи нов отвор.

3. Дупчиња на прозорците

(3)10-interesni-fakti-za-avionite-koi-sigurno-ne-ste-gi-slushnale-kafepauza.mk

Прозорците на авионите имаат 3 слоеви стакло: Надворешниот го одржува притисокот, внатрешниот се справува со штетата настаната од внатре и оној во средината, на кој има и дупче го регулира дотекувањето на воздухот. Ова дупче помага при рамнотежата на притисокот и спречува да настане кондензација помеѓу стаклата.

4. Помошно напојување

(4)10-interesni-fakti-za-avionite-koi-sigurno-ne-ste-gi-slushnale-kafepauza.mk

Кога се качуваме во авион, секогаш слушаме врева иако моторите не се вклучени. Ова е предизвикано од помошното напојување кое ги напојува системите додека моторот е исклучен. Тоа исто така ги вклучува и моторите.

5. Воздушна воена служба

(5)10-interesni-fakti-za-avionite-koi-sigurno-ne-ste-gi-slushnale-kafepauza.mk

Луѓето од воената служба патуваат инкогнито и можат да смират проблематичен патник, па дури и да разоружат терорист. САД, Франција, Канада и други земји имаат сопствена воздушна воена служба.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар