10 инспиративни цитати од најголемите светски лидери

Светот има видено неколку влијателни лидери низ историјата – од различни култури, позадини, религии и верувања. Но и покрај нивните разлики, тие имаат едно заедничко нешто – желбата да го направат светот подобро место. Погледнете дел од нивните најмоќни цитати.

10-inspirativni-citati-od-najgolemite-svetski-lideri-kafepauza.mk

„Секогаш изгледа невозможно дури не се направи.“

Нелсон Мандела, поранешниот претседател на Јужна Африка, го научи светот да биде подобар со тоа што ја замени дискриминацијата со добрина.

„Во вежбање на толеранцијата, вашиот непријател ви е најдобар учител.“

Далај Лама, едноставен будистички свештеник, има работено многу за да донесе мир и разбирање во светот.

„Ако не ја преземете контролата за вашите живот и време, други луѓе ќе го направат тоа. Ако не сте си приоритет, вие постојано ќе се движите надолу на вашата листа.“

Претходната прва дама на САД, Мишел Обама, верува во моќта на жената и во донесувањето позитивни и здрави промени, како во САД, така и пошироко.

„Не размислувајте кој е најефтиниот или најбрзиот начин да направите нешто… Размислете кој е најпрекрасниот начин да направите нешто.“

Сер Ричард Брансон е многу успешен забавувач чија страст е многу инспиративна.

„Ако не можете да летате, тогаш трчајте. Ако не можете да трчате, тогаш одете. Ако не можете да одите, тогаш лазете. Но што и да правите, продолжете да се движите.“

Мартин Лутер Кинг Џуниор бил моќен лидер кој придонел многу за човечките права во САД на мирен и ненасилен начин.

„Ако сакате животот да ве награди, треба да го промените начинот на кој размислувате.“

Опра Винфри и покрај нејзиното трагично детство успеала да влијае на многу и да биде извор на инспирација со нејзините добри зборови и желбата да им помага на другите.

„Земјата произведува доволно да ја задоволи секоја човечка потреба, но не и секоја човечка алчност.“

Махатма Ганди е познат во целиот свет благодарение на неговиот ненасилен пристап кон граѓанската непослушност. Тој ја направи Индија независна и ги промовира човечките права не само таму, туку низ целиот свет.

„Ширете љубов каде и да одите. Не дозволувајте никој да ве напушти без да биде среќен.“

Мајка Тереза го поминала својот живот помагајќи им на оние на кои им треба помош исто така придонесувајќи за многу политички и социјални движења.

„Подобро да бидете сами отколку во лошо друштво.“

Џорџ Вашинготн, првиот претседател и еден од основачите на САД, напорно работел за да формира силна влада.

„Успехот е паѓање од неуспех во неуспех без да го изгубите ентузијазмот.“

Винстон Черчил, поранешен премиер на Велика Британија, не само што промовира европското единство, туку исто така добил и Нобелова Награда за литература.

Прочитајте ги и овие цитати кои ќе ја зајакнат вашата мотивација.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар