10 факти кои звучат како лага, но се вистинити

Автор: Зорица Тодорова

Ви претставуваме 10 факти кои ќе ве остават збунети и вчудовидени, токму како фаците кои ги прави Бритни. 🙂

1. Кога одите на трансплантација на бубрег, обично вашите бубрези ги оставаат во телото, а третиот, трансплантираниот бубрег го ставаат во вашата карлица

1-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Значи да, ако познавате некој со две трансплантации на бубрег, многу е возможно да има вкупно 4 бубрези во своето тело.

2. Космичките зраци од вселената често предизвикуваат дефекти во вашите електронски уреди

2-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Вашите телефони и автомобили не се безбедни.

3. Вашите очи имаат голема „слепа“ точка која вашиот мозок само ја исполнува со работи кои смета дека треба да ги види

3-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Да, мозокот обожава да се поигрува со вас.

4. Кокосите кои паѓаат од дрвата годишно убиваат повеќе луѓе од ајкулите

4-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Кокоси… Едноставно не можете да ги видите.

5. Луѓето делат 50% од својата ДНК со бананите.

5-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Бананите ни се поблиски отколку што мислевме?!

6. Јагодите всушност не се бобинки. Но авокадото е

6-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Целиот живот ви е лага.

7. Клеопатра живеела поблизу до изумот на Ајфон 6 отколку до градењето на Големата Пирамида

7-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Сѐ уште живеете во лага.

8. На Сатурн и Јупитер врнат дијаманти

8-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Всушност живеете на погрешната планета.

9. Порано постоел летечки рептил со големина на жирафа

9-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Денес се веќе исчезнат вид, така што ако денес немавте причина да се чувствувате среќно, сега имате.

10. Ако во една соба има 23 луѓе, постои шанса од 50% дека двајца од нив имаат исти роденден

10-10-fakti-koi-zvuchat-kako-laga-no-se-vistiniti-kafepauza.mk

Но постои 100% шанса дека вашиот роденден е секако, поважен од нивниот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар