10 чудни суштества кои навистина живеат на оваа планета

Ако сте биле во зоолошка градина тоа не значи дека ги знаете сите видови животни кои постојат на овој свет. Ви претставуваме десет за кои веројатно никогаш порано не сте слушнале.

Мравка-панда

Ова всушност е вид оса без крила. Женката личи на мравка, а поради боите се нарекува мравка-панда. Живее во Чиле.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Јастреб-молец колибри

Ова е молец кој изгледа како да е мешавина од јастреб, молец и колибри. Се храни од цвеќињата, лесно лебди во воздухот, па затоа луѓето честопати го мешаат со колибри. Може да се сретне во поголемиот дел на Азија.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Паку

Рибата Паку живее во морињата околу Папуа Нова Гвинеја. Помеѓу локалните рибари е позната како „џелат за тестиси“, поради што секогаш внимаваат на неа додека рибарат.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Окапи

Окапи е цицач кој живее само во Конго. Неговиот изглед потсетува на зебра, но по своите карактеристики тој е најблизок до жирафата.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Боцкаст ѓавол

Боцкастиот ѓавол е мал гуштер, долг околу 10 см, кој може да се сретне исклучиво во Австралија. За него е интересно тоа што на вратот носи „лажна глава“ која ја користи за да го излаже предаторот во случај на напад и да ја заштити својата вистинска глава.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Штрк-чевлар

Штркот-чевлар својот назив го носи поради изгледот на клунот и на телото, а му е даден од старите Арапи. Тоа е многу ретка птица. Живее само во некои делови од Централна Африка.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Ајкула-гоблин

Иако изгледа пострашно од кој било друг вид ајкула, таа не е опасност за луѓето затоа што живее на длабочини поголеми од 100 метри.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Син морски полжав

Ова ситно животинче е познато како син змеј или син ангел. Се среќава во топлите океански води. Може да касне човек, а тоа е болно искуство.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Венецуелски молец-пудлица

Овој вид не е многу истражуван откако е откриен во Венецуела во 2009 година. За него е сигурно само дека е молец и дека неговиот изглед потсетува на пудлица, па оттаму и неговото име.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета

Морски скакулец

И ова суштество кое личи на посетител од друга планета сепак живее на нашата, и тоа е еден од најопасните предатори во водите во суптропските краишта.

10 чудни животни кои навистина живеат на оваа планета


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар