8 онлајн трикови што ќе ви го направат животот поедноставен

Денес мнозинството од луѓето користат Интернет, а сигурно и вие спаѓате овде. Но дури и ако секојдневно сте онлајн и мислите дека го користите Интернетот најефективно, сепак постојат некои трикови што можат да ви го олеснат целото искуство.

1. Помрднете го покажувачот на текст (прв трик)

8 онлајн трикови што ќе ви го направат животот поедноставен

Понекогаш можеби сакате да додадете буква или збор сред пишувањето порака, а овој трик ќе ви заштеди многу време.

  • Кликнете и задржете го копчето за празно место.
  • Сега можете да го мрдате покажувачот горе, долу, лево и десно.

2. Помрднете го покажувачот на текст (втор трик)

8 онлајн трикови што ќе ви го направат животот поедноставен

Друг начин да го направите ова е со трикот со лупа.

  • Кликнете на текстот додека не се појави лупа.
  • Мрднете ја во која насока сакате и поставете го покажувачот каде било.

3. Креирање силна лозинка

8 онлајн трикови што ќе ви го направат животот поедноставен

Денес го користиме Интернетот за комуникација, шопинг, банкарство и многу други работи, па силната лозинка е од голема важност. Наместо да пишувате само букви и бројки, употребувајте и акцентирани карактери во лозинките. Задржете го прстот на која било буква и ќе се појават достапните акцентирани карактери.

4. Проверете дали некој веб-сајт е безбеден

8 онлајн трикови што ќе ви го направат животот поедноставен

Постојат милиони веб-сајтови онлајн, а најдобро е да избегнувате некои од нив. Во пребарувачот копирајте го следново пред адресата: http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=example.com. Заменете го делот example.com со името на веб-сајтот.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

  1. majtapcija Reply

    strasni trikovi bravo cc

Остави коментар