4 погрешни начини на коишто ја користите технологијата

Многу од корисниците на смартфони и таблети истите ги користат погрешно, без притоа да го сфатат тоа. На овој начин не само што не се искористуваат голем дел од нивните можности, туку и се отежнува нивната употреба. Ви прикажуваме дел од најчестите грешки, како и правилниот начин на кој треба да ги употребувате.

4 погрешни начини на коишто ја користите технологијата

Прва грешка: Селфи фотографирање со рака

Кажете им збогум на човечките екстремитети коишто опфаќаат половина од вашата фотографија! Отворете ја апликацијата за камерата, ставете ги слушалките на смартфонот и поставете го некаде пред вас. Кликнете на копчето за зголемување на волуменот којшто се наоѓа на слушалките и направете ја вашата селфи фотографија, исто како со далечински управувач!

Втора грешка: Ги оставате вклучени интернетот и блутутот

Ако интернетот и блутутот ви се вклучени постојано, дури и кога не ви се потребни, тие го забрзуваат слабеењето на вашата батерија, па затоа е добро да ги исклучувате секогаш кога сте во можност. Исто така, доколку сакате вашиот телефон да се полни побргу, вклучете ја опцијата за патување со авион.

Трета грешка: Снимате видео со телефон во вертикална положба

За да снимате видео, свртете го телефонот хоризонтално. На овој начин, кога ќе го прикачувате видеото на Јутјуб, видеото ќе биде многу подобро и попрегледно. Исто како да гледате филм.

Четврта грешка: Пишувате на вашиот таблет користејќи ја нормалната тастатура

Држењето на таблетот над вашата глава не само што е тешко, туку е и опасно! Кога не пишувате потпрени врз вашето биро, поделете ја тастатурата со цел да ви биде поедноставно. Поставете ги двата прста на средината од тастатурата, а потоа раширете ги. На овој начин ќе имате одвоена тастатура, па ќе можете да пишувате само со вашите палци.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар