За сите ние што не знаеме да правиме палачинки

Веројатно не постои некој што не сака палачинки. Тоа слатко тенко тесто што неодоливо нѐ потсетува на детството и на топлината на домот во кој ни ги подготвувале нашите мајки, тетки и баби.

За сите ние што не знаеме да правиме палачинки

А кога ќе пораснеме ги јадеме сѐ поретко. Знаете зошто?! Затоа што е проклето тешко да се направат!

Навидум наједноставниот домашен десерт е извор на фрустрации на многу луѓе, од момчињата што сакаат да ги изненадат своите девојки, до мајки и баби што сакаат да ги израдуваат дечињата… Сигурно и вие барем еднаш сте биле на работ да го фрлите тавчето низ прозорец по безбројните неуспешни обиди да ја погодите смесата и конечно да извадите барем една добра, округла и непрепечена палачинка.

За сите ние што не знаеме да правиме палачинки

И знаете што?! Мнозинство сме, и не се срамиме да признаеме! Навистина повеќето од нас не знаат да направат палачинки и затоа оваа вест е радост за сите нас – македонскиот бренд „Фантазија“ ни нуди генијални полуготови смеси за палачинки и вафли со кои практично не можете да направите утка. Нема хаос во кујната, нема „повеќе млеко требаше изгледа“, нема гладни усти и разочарани лица.

А, толку се вкусни…

Буквално сѐ што ви треба е еден сад, едно јајце и едно добро тавче. Техниката со текот на времето ќе ја совладате, сега кога смесата е доведена до совршенство.

Животот е малку попразен без вкусни палачинки, зошто да го живеете така?! Изненадете ги саканите, направете им неочекуван појадок или вечера, па зошто да не и ручек со превкусни палачинки, и бројте ги насмевките кои ќе ги добиете.

Палачинките од Фантазија се секогаш радост!

За сите ние што не знаеме да правиме палачинки

 

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар