Супер појадок за супер херои

Вашите супер-херои постојано растат, се развиваат и секој ден ви приредуваат нови палавштини. Денес ќе ви соопштат дека се обиделе да утврдат колку е длабока баричката пред вашата зграда, а утре ќе се обидат да ве воодушеват со величествениот акварел кој го насликале на ѕидот од дневната соба. За да имаат енергија за сите свои омилени активности, како и за учење и за спорт, на децата им треба добар појадок.

super-pojadok-za-super-heroi-kafepauza.mk

Според мислењето на стручните лица појадокот е еден од најважните предуслови за раст и развој на секое дете. Самиот збор појадок во буквален превод од англиски break – fast значи прекин на постот, време кога организмот по долгиот ноќен сон повторно се снабдува со хранливи материи и енергија.

Појадокот обезбедува енергија за нормално функционирање на организмот, како и 20-25% нутритиенти кои треба да се внесат во тек на денот. Важно е појадокот да содржи различни видови намирници, како што се житарки и овошје. Житарките и производите кои содржат житарки се клучни во исхраната и тие обезбедуваат најголем дел од енергијата неопходна за секојдневното функционирање. Храната која содржи цели житни зрна е извор на минерали како што се фосфор, калиум, калциум, железо и селен.

Nestlé житарките за појадок имаат широк асортиман на производи кои се збогатени со витаминот Д, калциум и железо. Тие имаат свој голем придонес во исполнувањето на дневните потреби на детето од витамини и минерали. На пример, оброкот од 30g Nestlé житарки за деца, како што се NESQUIK® COOKIE CRISP®, CHOCAPIC®, HONEY CHEERIOS® е добар извор на калциум, бидејќи обезбедува 15% од препорачаниот дневен внес, дури и пред додавање на млекото. Исто така, еден оброк задоволува 18% од потребниот дневен внес на витаминот Д, кој се нарекува и “сончев витамин”, бидејќи телото го произведува кога е изложено на сончева светлина.

Сите детски Nestlé житарки за појадок содржат цели зрна како главна состојка. Најдобар начин да им помогнете на вашите супер-херои е да им обезбедите балансиран и хранлив појадок и на тој начин да им дадете сила за нивните бројни имагинативни активности!

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар