Oвој aприл дуел меѓу Барбра Стрејсенд и Алфред Хичкок

Oвој aприл дуел меѓу Барбра Стрејсенд и Алфред Хичкок

Овој април, сите љубители на филмот имаат можност да одлучат дали врвно филмско уживање е одење на екскурзија со Барбра Стрејсенд или по возбудливите 39 скалила во оригинален Хичкок стил.

Прв во рингот на овој филмски дуел влегува The Guilt Trip со Барбра Стрејсенд и Сет Роген.

Oвој aприл дуел меѓу Барбра Стрејсенд и Алфред Хичкок

Колегите од филмскиот сет велат дека биле потребни едвај пет минути од првата средба со ко-ѕвездата Сет Роген, за Барбра Стрејсенд вистински да започне да му создава вина токму како во филмот „The Guilt trip“. Нејзините прашања започнале кога првпат се сретнале за читање сценарио и средбата веднаш се претворила во лично испрашување.

„Барбра го праша: ‘Дали имаш девојка?’, се сеќава режисерката Ана Флечер во едно интервју. ‘Колку долго си во врска? Пет години? Па, зошто не сте во брак?’“

„А за што да прашувам – за времето?“ – драматично прашува Стрејсенд во истото интервју. „Тоа не ме интересира. Она што ме интересира е кој е тој како личност. Дали се поврзува со жена?“

„Јас сум од оние момци кои изгледаат како да им треба помош“, додава Роген со кренати раменици. „Секогаш кога има мајчинска фигура околу мене, нивниот инстинкт е да се обидат да ме спасат.“

Се чини дека дури и лажните врски дете-родител, започнуваат со веќе вградено подбуцнување.

Oвој aприл дуел меѓу Барбра Стрејсенд и Алфред Хичкок

The Guilt trip е приказна за иноваторот Енди Брустер, кој треба да тргне на пат за паметење, пред тргнување застанува на кратко да ја посети мајка му и таа попатна посета се претвора во неочекувано патување низ земјата со неа. Мајката, Барбра Стрејсенд, едноставно се самопоканува на заедничка авантура.

Не пропуштајте ја оваа фантастична комедија на 17-ти април во 21 часот на Filmbox Premium.

На спротивната страна од овој априлски филмски ринг ја имаме класиката 39 чекори на Алфред Хичкок, во кој играат Роберт Донат и Медлин Керол.

Oвој aприл дуел меѓу Барбра Стрејсенд и Алфред Хичкок

Како што би се очекувало, Алфред Хичкок се појавува како статист и во овој филм, тоа е како своевиден потпис, заштитен знак во повеќето негови филмови.Околу седмата минути од филмот, и Хичкок и сценаристот Чарлс Бенет може да се видат како поминуваат покрај автобусот во кој Роберт Донат и Луси Манхајм се качуваат пред музичката сала. Хичкок, на кратко, се гледа и како дел од публиката како се бори да ја напушти музичката сала по истрелот во почетната сцена.

Oвој aприл дуел меѓу Барбра Стрејсенд и Алфред Хичкок

„39 чекори“ е возбудлива шпионска приказна што го следи Ричард Ханај (Роберт Донат) кој налетал на теорија на заговор, што го навлекува во бурна бркотница со шкотските ривали – потера во која тој е и гонител и гонет – како и во неочекувана романса со откачената Памела (Медлин Керол). Се разбира, тука има и по некоја тајна информација, и некои шпиони се обидуваат да ја украдат, а која е добро скриена во умот на „г. Меморија“. Затоа, подгответе се за Хичкоковско разоткривање на доверливите информации на 18-ти април во 16 часот на Arthouse.

Бидете судија на овој филмски дуел и известете нѐ за вашата одлука во порака на Facebook страницата на Filmbox Macedonia.

FilmBox каналите ви ги овозможува SPI International, а се достапни на A1 операторот како и на Неотел, Инел Интернационал, Вива Нет, ТРД Кабел, Канал 16 Ресен, Алтра Сат 2000 Охрид, Инфел КТВ Охрид, Кабле Кал Кичево, КДС Кабленет Прилеп и Винсат Кабел.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар