Nestle го намалува шеќерот во FITNESS® Original до 30%

Здравствените стручни лица едногласни – неопходно е да се смали внесот на шеќер

nestle-go-namaluva-shekjerot-vo-fitness-original-do-30-procenti-kafepauza.mk

Компанијата Nestle во согласност со последните препораки на Светската здравствена организација произведе нови FITNESS® Original житарки кои содржат 30 проценти помалку шеќер отколку во претходниот рецепт, со идентични вкусови и повеќе цели зрна. Препораките на Светската здравствена организација се движат во насока на намалување на препорачаната дневна доза 10-5 проценти од вкупниот енергетски внес. Овие препораки се базираат на наодите дека намалувањето на внесот на слободни шеќери го намалува ризикот од прекумерна тежина, дебелината и забен кариес.

Износот на вкупниот шеќер во Nestle FITNESS® Original се намали и дава ново ниво на шеќер, 11,8 г на 100г од житарките, што значи 3,5 г шеќер на 30 г порција.

Отстранетите шеќери беа заменети главно со целата пченица од 53% до 57%, а оризот од 34,5% до 36,9%.

Анкетата на повеќе од 400 фитнес потрошувачи покажала дека им се допаднал повеќе новиот рецепт отколку претходниот. Новиот рецепт обезбедува ист вкус како и досега, без додавање на никакви вештачки засладувачи, како што се барањата на ЕУ регулативата. Да се задржи одличен вкус, да се редуцира износот на шеќер, но воглавно да се зачува во обвивката на житарките.

Житарките за појадок претставуваат опција за појадок кој е обично богат со комплексни јаглехидрати, добар извор на растителни и интегрални влакна и последно но, не и најмалку важно е тоа дека е важен извор на витамини и минерали во исхраната. Новиот Nestle FITNESS® ги обезбедува истите значителни количества на железо, калциум, фолна киселина и хранливи материи, особено за жените.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар