На што треба да внимавате за да имате рамен стомак?

На што треба да внимавате за да имате рамен стомак?

Ако имате намера да се ослободите од маснотиите на стомакот, постојат многу здрави намирници кои би требало да бидат на вашиот список за пазарење.

Сепак потребно е да внимавате – имено, постојат „подли“ намирници кои наизглед изгледаат здраво, но можат да ги зголемат масните наслаги на стомакот, а еве кои се тие:

На што треба да внимавате за да имате рамен стомак?

Не секогаш житните плочки се подобри

Житните плочки не се здрава замена за вистинските чоколадни плочки. Англиските научници откриле дека т.н. енергетски плочки имаат лоши прехранбени вредности. Тие често содржат многу шеќери, па затоа треба да внимавате кога ги купувате истите

Заменете ги газираните пијалаци со природни

Кај овошните сокови постои круцијална разлика помеѓу купечките и оние свежо исцедените сокови. Додека свежо цедените сокови содржат само овошни шеќери, купечките сокови содржат и дополнителен шеќер.

Избегнувајте сол

Солта речиси секогаш се грижи за вистинскиот вкус на јадењата, но бидете внимателни! Преголемата количина на сол го зголемува крвниот притисок и предизвикува таложење на вода кое може да резултира со неколку килограми плус на вагата. Затоа, избегнувајте многу солени јадења и особено одбегнувајте ги готовите јадења кои содржат најмногу сол.

На што треба да внимавате за да имате рамен стомак?

Изберете јогурт без лактоза, наместо обичен јогурт

Тука станува збор за различните овошни и полномасни јогурти кои можат да се најдат во секоја продавница. Тие содржат голема количина на индустриски шеќер, а поради високиот удел на лактоза може да предизвикаат надуеност и проблеми со дигестивниот тракт. Консумирајте незасладен природен јогурт или варијанта без лактоза. На нашиот пазар неодамна се појавија млечните производи без лактоза на Алпско, меѓу кои и јогуртот со 1,5% млечни масти, кој делува пријатно на вашиот стомак и овозможува лесен ден, без тегоби и надуеност.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар