Најдобрите новогодишни и божиќни песни на сите времиња

Најдобрите новогодишни и божиќни песни на сите времиња

Празниците се приближуваат, а со тоа и музиката на радијата целосно се менува. Сигурни сме дека како и сите други, така и вие имате омилена новогодишна и божиќна песна што ви го одбележува овој период. Па така, некои не можат да ги замислат овие празници без Wham! и нивната „Last Christmas“, додека пак други постојано си потпевнуваат песни од Мараја Кери.

Со други зборови, новогодишните и божиќните песни се без сомнение најголемите класици на музичката сцена и никогаш нема да ни здодеат. Но, кои од нив се најдобрите на сите времиња? Погледнете ја следнава листа и подгответе се да го впиете новогодишниот и божиќниот дух.

1. Fairytale of New York – Pogues and Kirsty MacColl

2. All I Want For Christmas Is You – Mariah Carey

3. Last Christmas – Wham!

4. Do They Know It’s Christmas – Band Aid

5. Driving Home For Christmas – Chris Rea

6. Happy Xmas (War is Over) – John Lennon and Yoko Ono

7. Step Into Christmas – Elton John

8. Wonderful Christmastime – Paul McCartney

9. Merry Xmas Everybody – Slade

10. I Wish It Could Be Christmas Everyday – Wizzard

11. Stay Another Day – East 17

12. Merry Christmas Everyone – Shakin’ Stevens


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар