8 книги кои мора да ги прочитате доколку сте „луди“ по Хари Потер

Колку ви недостигаат чувствата кои ги имавте кога прв пат го читавте серијалот Хари Потер? Можеби овие книги ќе ви помогнат повторно да се чувствувате така. Иако во нив ги нема Хари, Рон и Хермиона, сепак го нудат истото: волшебна приказна која ќе ве однесе во друг свет.

1. Повикот – Пидар Оугилин (The Call – Peadar O’Guilin)

(1)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Опишан како „Игрите на гладните“ и „Огнениот пехар“, овој уникатен трилер е исполнет со ирски бајки и фолклор.

2. Бунтовници на песокот – Алвин Хамилтон (Rebel of the Sands – Alwyn Hamilton)

(2)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Главниот лик во оваа книга е опасната Амани. Сигурно ќе се вљубите во неа и во нејзиниот обид за бегство низ пустината.

3. Ние останатите само живееме овде – Патрик Нес (The Rest of Us Just Live Here – Patrick Ness)

(3)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Замислете го серијалот Хари Потер од перспективата на Дадли.

4. Домот за необични деца на госпоѓица Перегрин – Рансом Ригс (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children – Ransom Riggs)

(4)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Оваа мистерија се случува во дом за сирачиња за време на Втората светска војна. Фотографиите во романот го прават уште поморничав.

5. Грегор: Хроники од подземјето – Сузан Колинс (Greogor: The Underland Chronicles – Suzanne Collins)

(5)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Следете ги Грегор и неговата мала сестра во нивните авантури во тајното Подземје кое се наоѓа под Њујорк.

6. Басна во градина – Брендон Мул (Fablehaven – Brandon Mull)

(6)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Еден читател за оваа книга рекол: „Ова е најзабавното нешто што го имам прочитано после Хари Потер.“

7. Девојка од мастило и ѕвезди – Киран Милвуд Харгрејв (The Girl of Ink & Stars – Kiran Millwood Hargrave)

(7)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Придружете ѝ се на Изабела во потрагата по нејзината пријателка.

8. Шест врани – Ли Бардуго (Six of Crows – Leigh Bardugo)

(8)8-knigi-koi-mora-da-gi-prochtate-dokolku-ste-ludi-po-hari-poter-kafepauza.mk

Ова е приказна за тинејџери кои се крадци и волшебници. Добре дојдовте во нов свет на мистериозна магија.

Погледнете ги и 10-те книги кои секоја жена треба да ги прочита.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар