12 од најдобрите книги на сите времиња

5. „Едно патување до Индија“ – Е. М. Форстер (А Passage to India)

12-те најдобри книги на сите времиња

Форстер ја напишал оваа книга по неколку патувања во државата во неговата младост. Книгата била објавена во 1924-та година и ја следи приказната на индискиот муслиман, доктор Азиз и неговата врска со професорот Кири Филдинг и учителката Адела Кестед. Книгата ја истражува можноста за пријателство и поврзаност помеѓу Англичаните и Индијците и покрај нивните културни разлики. Неверојатниот опис на природата и пејзажот на Индија ја прават оваа книга една од најдобрите.

6. „Невидлив човек“ – Ралф Елисон (Invisible Man)

12-те најдобри книги на сите времиња

Често мешано со „Невидливиот човек“ (The Invisible Man) од Х. Џ. Велс, делото на Елисон е искажување на идентитетот на еден Афроамериканец. Нараторот во книгата е маж кој никогаш не е именува и кој верува дека е „невидлив“ за другите во општеството. Тој се сели од Југот во Њујорк, и на секоја локација се соочува со екстремна дискриминација. Книгата е популарна поради надреалниот и експерименталниот стил на пишување, кој го истражува симболизмот на афроамериканскиот идентитет и култура.

7. „Дон Кихот“ – Мигел де Сервантес (Don Quixote)

12-те најдобри книги на сите времиња

Ова е можеби највлијателното и најпознатото дело од шпанската литература и прв пат е целосно објавено во 1615-та година. Книгата често се смета како едно од најдобрите литературни дела и ја раскажува приказната за еден маж кој е опседнат со романтичните новели за кавалерството и сака самиот да стане херој. Самиот лик на Дон Кихот на некој начин е идол и има влијание во многу музички, уметнички и литературни дела.

8. „Сакана“ – Тони Морисон (Beloved)

12-те најдобри книги на сите времиња

Оваа духовна приказна раскажува за избеганата робинка која бега во Охајо во 1873-та година. Во книгата е опфатена траумата од ропството, дури и откако ќе се добие слободата. Главниот лик е соочен со вина и емоционална болка откако ја убила нејзината ќерка, која ја крстила Сакана, само за да ја спаси од животот во ропство. Книгата ги нагласува психолошките ефекти на ропството и важноста на семејството и заедницата во процесот на закрепнување.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

  1. Anonymous Reply

    Има многу подобри книги од некои од овие.
    Според кого се овие најдобри книги? Според кој избор? Тоа треба да се каже.

Остави коментар