Загрејте се за новогодишната ноќ: Кафе со мед и виски

Загрејте се за новогодишната ноќ: Кафе со мед и виски

Зарем има подобра комбинација?

Загрејте се за новогодишната ноќ: Кафе со мед и виски

Потребни состојки:
За кафето:
  • 1 лажица мед
  • 80 милилитри свежо подготвено филтер кафе
  • 50 милилитри виски
  • Прстофат свежо рендано морско оревче
За шлаг пената:
  • 120 милилитри шлаг пена
  • 20 милилитри ликер Амаро
Начин на подготовка:

Во мал сад, матете ја шлаг пената сè додека не стане цврста. Додајте го ликерот и продолжете со матење додека не се соединат целосно. Потоа ставете го медот во стоплена шолја, па додајте ги топлото кафе и вискито. Мешајте. Декорирајте со шлаг пената и попрскајте со морското оревче.

Среќни празници!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар