Заблагодарете им на козите за кафето

Автор: Мирослава Симоновска

Кој би помислил дека козите се виновни за пронаоѓањето на вкусот што секое утро го буди светот?Заблагодарете им на козите за кафетоСпоред една распространета легенда, уште во 9-от век, едно козјо стадо во Етиопија, во местото Кафа, привлечено од жар црвената боја на плодовите, се доближило до грмушките кафе вкусувајќи го задоволството што ги расонува пилотите и доставувачите на пица.Заблагодарете им на козите за кафетоОвчарот што го чувал стадото, откако го забележал возбуденото однесување кај животните, ги однел плодовите во некој манастир кај група познати монаси. Тие ги свариле чудните „бобинки“ и го испиле напитокот, веднаш чувствувајќи ја возбудливата сензација. Од Етиопија, кафето се ширело до Египет и Јемен и до 15-от век стигнало до Персија, Турција и северниот дел од Африка.Заблагодарете им на козите за кафетоДенес, Бразил е лидер во извозот на кафе, а годишното производство е 110-120 милиони кесички. Магијата на ова „црно злато“, го обиколува светот со 50 билиони шолји, сварени во кафулињата и домовите. Секако, изворниот вкус ја задржува својата свежина поради тоа што зрнцата се чуваат во речиси вакуумска амбалажа и на ладно место.Заблагодарете им на козите за кафетоЗаблагодарете им на козите за кафетоКафето, после нафтата, е втор најизвезуван производ. По сé изгледа, козите „имаат нос“ за бизнис, нели?Заблагодарете им на козите за кафето


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. alina Reply

    ha ha ha interesna prikazna ne rekle za zabe starite dodeka si ziv se i seshto ke vidis i ke naucish. sekoja cest za kozite.

  2. emilija Reply

    hmm nie kozite imame jaka intuicija ..mnogu sum gorda sto sum koza vo horoskop 😉

Остави коментар