Веганско кафе со само 3 состојки за бескрајно уживање во продолжениот викенд

За сите вегани и вегетаријанци, како и за оние што внимаваат на своето здравје

vegansko-kafe-so-samo-3-sostojki-za-beskrajno-uzhivanje-vo-prodolzheniot-vikend-www.kafepauza.mk

Потребни состојки за две кафиња:
  • 2 кафени лажички инстант кафе во прав
  • 470 милилитри млеко од бадеми или соја
  • 2 кафени лажички шеќер (може да се менува по вкус)
Начин на подготовка:

Најпрво подгответе ги сите состојки, а потоа во мало тенџере, на среден оган, загрејте го млекото заедно со шеќерот. Мешајте сè додека млекото не се стопли и шеќерот не се стопи. Исклучете го шпоретот и потоа додајте го кафето. Мешајте додека не добиете комбинирана смеса. Претурете го во чаша и сервирајте. За подобар изглед, попрскајте малку од кафето во прав на врвот.

Погледнете ги и овие 3 зимски рецепти за кафиња што ќе ве стоплат за време на студените денови.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар