Уживајте во овој кофеински рецепт со сладолед пред да дојде зимата

Без разлика дали сте се разбудиле без енергија или пак, ви треба освежување по тешкиот работен ден – ова фрапе е одличен избор за вас!

uzhivajte-vo-ovoj-kofeinski-recept-so-sladoled-pred-da-dojde-zimata

Потребни состојки:
  • 3 топки сладолед од ванила
  • Ледени коцки
  • 60 милилитри свежо подготвено кафе, оладено
  • 30 милилитри млеко
  • 2 лажици сируп со вкус на кафе
  • Шлаг пена
  • Какао во прав
Начин на подготовка:

Изматете ги сладоледот, ледот, кафето, млекото и сирупот со миксер. Матете сè додека не добиете мазна површина. Префрлете ја добиената смеса во стаклена, оладена чаша и декорирајте со шлаг пена и прстофат какао во прав.

Погледнете го и овој рецепт за домашен сладолед од кафе (без млечни производи!).

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар