Тирамису коктел, совршен за загревање пред вечерното излегување

Тирамису коктел, совршен за загревање пред вечерното излегување

Коктел кој ќе ве заблажи и подготви за забава

Тирамису коктел, совршен за загревање пред вечерното излегување

Потребни состојки:
  • 100 грама сладолед од кафе
  • 2 лажици вотка
  • 2 лажици ликер од кафе
  • 2 лажици ликер од чоколадо
  • Неколку ледени коцки
  • Зрна од кафе, прелиени со чоколадо (по избор)
Начин на подготовка:

Во блендер изматете ги сладоледот, вотката и ликерите, а потоа додајте ги и ледените коцки. Повторно матете сè додека не добиете мазна мешавина, а потоа сипете ја во 8 шолји за еспресо. Доколку сакате, декорирајте со исечкани зрна од кафе. Послужете веднаш.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар