Силно еспресо кое е совршено за долгите ноќи

Силно еспресо кое е совршено за долгите ноќи

Кафе кое ќе ве држи будни цела ноќ

Силно еспресо кое е совршено за долгите ноќи

Потребни состојки:
  • 100 милилитри филтер кафе
  • 40 милилитри еспресо
  • 2 жолчки од јајце
  • 35 грама шеќер
  • 1 прстофат каранфилче
Начин на подготовка:

Мешајте ги жолчките со шеќерот во метален сад сè додека не станат густи. Над сад со зовриена вода, додајте го кафето во жолчките, притоа не престанувајќи да мешате и продолжете сè додека добиената мешавина не е воздушеста и цврста. Подгответе го еспресото во стаклена чаша и додајте шеќер и каранфилче. Завршете со многу пена и послужете веднаш.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар