Освежувачко фрапе со ореви

Освежувачко фрапе со ореви

Студено кафе со шмек на јаткасти плодови кое добро ќе ве освежи наутро

Освежувачко фрапе со ореви

Потребни состојки:
  • 7 ореви
  • една лажичка инстант кафе
  • 2 лажички чоколадни трошки
  • 2 топчиња сладолед од ванила
  • 250 мл млеко
  • една лажичка екстракт од ванила
  • 3 лажички мед
Начин на подготовка:

Ставете ги оревите во блендер и блендирајте додека не станат ситно мелени како прав. Потоа додајте им ги и млекото, чоколадните трошки, сладоледот од ванила, екстрактот од ванила, кафето и медот и матете додека добиете еднолична и кремаста смеса. Кафето сервирајте го студено и по желба декорирано со малку шлаг и чоколадни трошки.

Освежувачко фрапе со ореви

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар